We creëren een podium voor de mensen die wij belangrijk vinden

Gideon Everduim, ook wel bekend als Gikkels, is een Nederlandse artiest, programmamaker, sociaal ondernemer, docent en ook medeoprichter van Controle Alt Delete, een platform tegen etnisch profileren. In 2009 richtte hij politieke partij Bijlmerstyle op. “Voor mij is hiphop een grote waaier van kleur en diversiteit. Verschillende artiesten die verschillende manieren en stijlen representeren. Maar het lijkt of in Nederland die diversiteit niet tegelijkertijd kan en mag plaats vinden. Volgens mij kan dat wel als je maar ruimte creëert voor de verschillende muziekgenres binnen hiphop in plaats van alles op één grote hoop te gooien. Dan ontkracht je de diversiteit van de zwarte cultuur en zorg je ervoor dat jonge luisteraars maar één ding geïndoctrineerd krijgen.”

Ongezouten podcast

“Tijdens de Black Achievement Month gaan we een soort pod-radio-cast show maken die gefilmd wordt. Vlogger Lexxxus, presentator Andrew Makkinga en ik besteden op uiteenlopende manieren aandacht aan de zwarte cultuur. Andrew Makkinga is de onderbouwde, intellectuele, belezen muziekliefhebber met een vlijmscherpe mening. Lexxxus is een no-bullshit guy. De frivole, open gast met wie je over alles kunt praten. Seks, drugs, fouten, succes, hij schaamt zich nergens voor en niets is onbespreekbaar. Ik ben ongezouten, recht voor zijn raap en zeg het zoals het is. Als ik iets niet oké vind, dan zeg ik het. Waar Andrew zich kan inhouden, doe ik dat juist niet. Drie types met drie uiteenlopende meningen. Die podcast in radiosetting lijkt me heel tof.”

Wij etaleren onze eigen helden

“Black Achievement Month levert een belangrijke bijdrage aan de emancipatie van de Afro-Nederlandse groep. Wij mogen ons cultuur veel meer toe-eigenen. Wij nemen het heft in eigen hand, etaleren onze eigen helden en onze eigen kunde. We hebben geen herkenning en erkenning nodig van de witte instituties. We creëren een podium voor de mensen die wij belangrijk vinden, die een toegevoegde waarde hebben voor ons én voor de Nederlandse samenleving. Nu en in de toekomst. Doordat het instituut institutioneel racisme in stand heeft gehouden, leven we in een polariserend land. De technologische revolutie speelt daar ook een belangrijke rol in. Alles is zichtbaar en onze werelden zijn kleiner geworden. Problemen die in de VS spelen, worden op die manier ook in Nederland weerspiegeld met alle gevolgen van dien. De Afrikaanse diaspora wordt steeds duidelijker en zichtbaarder. Logisch dat die Afro-Nederlander het heft in eigen hand neemt en opstaat voor zichzelf.”

Hoe voelt je rol als achiever?

“Erkenning van de Afro-Nederlandse gemeenschap vind ik erg belangrijk. Ik ben best down-to-earth als het om erkenning en herkenning gaat, maar ik voel me vereerd dat ik hier mag staan als achiever. Erkenning van mijn eigen mensen geeft een goed gevoel. Ik heb in mijn carrière mijn mensen altijd voorop gesteld, omdat ik vind dat ze voorbeelden verdienen en nodig hebben die barrières en vooroordelen doorbreken. Ik hoop de jongeren na ons te inspireren. Wij zijn bezig met een estafette en hebben het stokje overgenomen van onze voorouders. Het enige dat ons te doen staat is, zolang wij de energie en kracht hebben en gezond zijn, die estafettestok te brengen tot waar we kunnen en vervolgens daar waar we geen kracht meer hebben voor die race, over te geven aan de volgende generatie. Voor mij is dat iedereen jonger dan 33 van alle kleuren. Dat is 100% het doel.”